poniedziałek, 3 października 2016

Niesprawdzone sposoby na jesienną depresję

Nic tak nie motywuje jak długie dni, słońce, kwiaty i lato z radiem. Wypełnieni po brzegi witaminą D, jesteśmy gotowi zdobywać świat. Ale jak po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój- tak i po lecie nadchodzi jesień. Liście spadają z drzew, dni są krótkie i deszczowe a w kalendarzu odliczamy dni do "wesołego" święta zmarłych. Jakiś archaiczny, schowany głęboko w genach mechanizm lekko się przestawia- a razem z nim nasz nastrój. Trudno o lepszy moment na wpadnięcie w depresje niż jesień.


Sam, mimo że wszystko w moim życiu wydaje się iść w dobrą stronę, wpadłem w lekko nostalgiczny nastrój w tym okresie. Rzeczy które wcześniej dawały radość, sprawiają wrażenie lekko szarych. Z kolei coś, co jeszcze miesiąc wcześniej byłoby drzazgą, dziś sprawia wrażenie ogromnej beli w oku. Ciekawe, jak zmieniająca się natura, może wpłynąć na nasz nastrój, motywację i ogólne odczuwanie radości w życiu.

Przejdźmy więc do sedna- jak sobie z tą jesienną depresją poradzić? Jakie sekrety, które pomogą ci wyjść z mroku, mam w zanadrzu? Niestety, muszę cię rozczarować- nie znam uniwersalnego sposobu na ten czas. Myślę że to naturalna reakcja, pewne poczucie nostalgii i takiego głębszego niewyjaśnionego smutku w tej porze roku. Poniżej zalinkuję ci film który nagrałem o jesiennej depresji i radzeniu sobie z nią, ale jak to często bywa gdy piszę posta- mam dużo nowych, głębszych przemyśleń z którymi się tobą podzielę a których nie było na filmie.


Jesień to dobry okres żeby naprawdę zagłębić się w swoje uczucia. Nie uciekać od tego co się czuję, tylko wręcz postarać się to wzmocnić- jeśli jesteś artystą lub artystką, stwórz coś co oddaje te emocje. Jeśli piszesz, wtop się w tę nostalgię głęboko, pozwól swojemu organizmowi wydobyć z siebie te emocje na płótno lub papier.

Zanurkuj w ten klimat, nie staraj się forsować reggae i Britney Spears, gdy masz ochotę na Alice in Chains czy smutne ballady Kata. Z czasem zauważyłem że bycie prawdziwym, pozwalanie sobie na odczucie tego co czujesz, bez ucieczki w najróżniejsze uliczki żeby tylko nie odczuwać tego smutku, może przyśpieszyć zmianę. Gdy wskoczysz w czarną dziurę, wciągnie cię, przetrawi i wypluje po raz kolejny po słonecznej stronie. Jesień to ważny okres żeby zakończyć rok z mocą - dlatego pozwól sobie odczuwać nostalgię, ale nie zapominaj o swoich celach. Nie możemy się rozpływać w swoich emocjach i nagle przestać realizować swoje cele.


Życie jest jak jazda na rowerze, jeśli nie jedziesz, tracisz równowagę - nie pamiętam z kogo ten mądry cytat wziąłem, ale jest w 100% trafny. Dlatego depresja depresją, ale realizowanie się w życiu musi być traktowane tak samo jak mycie zębów - robisz to bez względu na nastrój, humor i natłok zajęć. Jesień minie, ale zmarnowanego czasu już nie odzyskasz, dlatego złap go w swoje ręce i nie daj wydrzeć tego najcenniejszego zasobu obumierającej wokół naturze.

Poniżej moje produkcje które pojawiły się na kanale od czasu ostatniego posta, zapraszam do oglądania,

i pozdrawiam serdecznie,

Wacław